Geodezja

Jak dobrze wybrać firmę geodezyjną?

Ten temat jak znaleźć solidną firmę to absolutne sedno sprawy.  Warto abyś zainwestował czas i wysiłek na zapoznanie się z tym tematem. Zdaj sobie sprawę, że od wykonawców, których zatrudnisz uzależniony jest twój sukces. Podobnie jak Ty jestem inwestorem, podczas budowy własnego domu miałem do czynienia z wykonawcami, których praca mnie zadowoliła oraz z wykonawcami, przy których straciłem nerwy i którzy narazili mnie na poniesienie dodatkowych kosztów. Dziś wiem, że branie osób z polecenia to kiepski pomysł. Samo polecenie to za mało, abyś był pewny, że praca zostanie wykonana należycie i w terminie. Jeżeli nie miałeś dotychczas częstych okazji do współpracy z geodetami koniecznie dowiedz się jak wybrać dobrą firmę geodezyjną. Jeżeli wybierzesz źle tworzy się efekt domina, czyli skazujesz się na to, aby wiatr wiał ci w oczy,  jedno zdarzenie pociąga za sobą serie następujących po sobie zdarzeń. Działaj na odwrót, nie wybierz źle, stwórz sobie sytuację, która doprowadzi ciebie do sukcesu. Jak to zrobić?

Szukaj a znajdziesz

Prawda stara jak świat. Jest to dla ciebie wskazówka. Szukaj wykonawcy dotąd, aż będziesz pewny, że podejmujesz dobrą decyzję. Jeżeli postawisz sobie za cel, aby przy budowie domu współpracować tyko z solidnymi partnerami, będziesz ich o wiele częściej znajdować. Wystarczy, że będziesz konsekwentny i coraz częściej będziesz przyciągał tych solidnych.  Kiedy współpracujesz z solidną firmą, twój sukces jest po prostu nie do uniknięcia. 

Czy geodeta jest profesjonalistą?

O co najczęściej pytają inwestorzy? Pytają czy geodeta jest profesjonalistą? Samo słowo „profesjonalizm” nie oznacza  nic konkretnego. Profesja to inaczej zawód. To, że ktoś jest profesjonalistą jeszcze nie świadczy jakim jest wykonawcą. Pytanie o profesjonalizm mija się z celem. Za profesjonalistę może się uważać równie dobrze student geodezji. Uczy się zawodu od lat, ma wspaniałe wyniki na uczelni, odbywa praktyki zawodowe, doradza znajomym jak wybrać działkę budowlaną, jak znaleźć granice działki, jak usytuować dom na działce, jak przygotować pisma i w jakich urzędach składać.

O co Ty powinieneś zapytać? Pytaj o sprawy istotne:

·         Czy geodeta posiada uprawnienia zawodowe?

·        Czy dokumenty geodezyjne podpisuje własnym imieniem i nazwiskiem?

·        Czy ma wieloletnią praktykę w zawodzie?

·        Czy na lokalnym rynku działa od lat?

·        Czy daje gwarancje na usługę?

·        Czy posiada ubezpieczenie OC w działalności gospodarczej?

Unikaj zatem ogólnikowych pytań o doświadczenie. Pytaj o konkrety.

Czy usługa zostanie wykonana należycie?

Zlecając usługę, masz prawo oczekiwać solidności i wywiązania się firmy  z umowy w terminie. Dobry geodeta stawia na jakość. Wiadomo jednak, że są wykonawcy, którzy podejmują się licznych zleceń, bo stawiają na ilość. Jeżeli geodeta obierze tę druga strategię funkcjonowania na rynku, to jakość jego usług może nie być zadowalająca. Jak zatem możesz upewnić się, że masz do czynienia z rzetelnym wykonawcą?

  • Po pierwsze, poproś o dwa-trzy kontakty telefoniczne do zadowolonych klientów. Porozmawiaj z nimi, dowiedz się, jak przebiegała współpraca, czy geodeta jest kompetentny a usługa była wykonana kompletnie i na czas.
  • Po drugie sprawdź wykonawcę w internecie. Zadziwiające, jak niewiele osób szuka opinii o firmie, z którą zamierza współpracować. Sprawdź na stronie czy geodeta podaje takie dane, jak: adres firmy, numer telefonu, okres działalności na rynku. Wbrew pozorom warto również zapoznać się z historią firmy. Czemu? Bo to, jak ludzie piszą o sobie, świadczy o tym kim są w rzeczywistości. Czytając zwróć uwagę czy geodeta mówi o początkach kariery zawodowej, czy nie ukrywa problemów z jakimi się borykał, czy tylko skupia się, jaką to fajną firmą jest dzisiaj. Czytając pomyśl: czy nie zmyśla?  Im otwarciej właściciel o sobie pisze, tym bardziej możesz mu zaufać.
  • Po trzecie, nie daj się skusić na niskie ceny usług. Wszyscy wiemy, że eksperci się cenią. Jeżeli usługa oferowana jest za niską cenę, możesz podejrzewać, że realizacji nie podejmie się doświadczony geodeta, ale … niedawno upieczony absolwent szkoły geodezyjnej.

Czy usługa zostanie wykonana szybko?

To oczywiste, że chcesz znaleźć wykonawcę, który wykona usługę w czasie przez Ciebie pożądanym i zaakceptowanym. Chcesz szybko złożyć zlecenie i mieć pewność, że Twoje sprawy posuwają się do przodu. Zanim dojdzie do spotkania z geodetą, mijają niekiedy długie tygodnie. O tym, czy firma jest w stanie zapewnić szybką obsługę inwestora, świadczy przede wszystkim ilość zatrudnionych pracowników. Jeśli geodeta działa w pojedynkę, może się zdarzyć, że czas oczekiwania na realizację zlecenia będzie się dłużył. Upewnij się, w jakim czasie od chwili złożenia zlecenia usługa zostanie wykonana. Warto, też zadbać, aby termin wykonania zlecenia, został jasno określony w umowie.

Co jeśli usługa nie spełni oczekiwań?

Zrozumiałym jest, że przed skorzystaniem z usługi możesz obawiać się, że dany geodeta okaże się nierzetelny a  usługa nie spełni Twoich oczekiwań. Niejednokrotnie obawa ta powstrzymuje Cię przed złożeniem zlecenia, wahasz się czy skorzystać z usługi. Geodeci dobrze wiedzą o tym i prześcigają się w zapewnieniu Ciebie o najwyższej jakości oferowanych usług, swoim profesjonalizmie i rzetelności. Chcą, abyś nabrał pewności, że są nieomylni, nie popełniają błędów i można na nich polegać Czy możesz im wierzyć?

Jest pewna rzecz, która da tobie poczucie bezpieczeństwa i pewność, że będziesz zadowolony z usługi. Mam na myśli GWARANCJĘ, czyli  zapewnienie o 100 % satysfakcji lub zwrot pieniędzy. Niektórzy sądzą, że tego typu gwarancje są niewiarygodne i wietrzą w nich podstęp. Taka gwarancja naprawdę działa!  Firmy, które składają taką deklarację zwracają pieniądze. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ w ten sposób łagodzą sytuację z niezadowolonym klientem i unikają złego rozgłosu. Niezadowolony klient może pożalić się znajomym lub umieścić w internecie niekorzystną opinię, a tego firmy wolą uniknąć.

Jeśli więc chcesz zabezpieczyć się przed poniesieniem ryzyka, poszukaj firmę, która oferuje GWARANCJĘ oraz posiada ubezpieczenie OC w działalności gospodarczej. Oczywiście najlepiej będzie jeżeli wybierzesz geodetę, który nie da Ci powodu do skorzystania z takiej gwarancji.